In the Dark 2020 : Even Darker

Inspired by the popularity of last year’s exhibition, The London Group are hosting an even darker sequel this January 8th – 11th.

In the Dark 2020 : Even Darker
A group show in January with London Group members and friends including the Computer Arts Society, The Lumen Prize and Art in Flux.

Thur 9th – Sat 11th Jan 2020
2-6pm daily Free
The Cello Factory
33-34 Cornwall Road, London, SE1 8TJ

PV 6-8.30pm, Wed 8th Jan including Bad Choreography performances by Stephen Carley
Artist Talks 6-7.30pm, Sat 11th Jan followed by a performance collaboration between Blanc Sceol and Victoria Rance.

Victoria Rance – Swallow Head

Inspired by the popularity of last year’s exhibition, The London Group are hosting an Even Darker sequel combining members’ work with artists from Art in Flux and the Computer Arts Society (CAS). This will be a four day experimental show in a blacked out Cello Factory with talks and performance curated by The London Group. As before, the one stipulation is that the artworks either generate their own light or can be projected onto. This simple rule means all the works interlink and the whole group exhibition becomes a foreboding installation filling all surfaces of this unique space.

In the Dark Eric Fong – crime scene series

Artists include:

The London Group: Moich Abrahams, Clive Burton, Peter Clossick, Sandra Crisp, Angela Eames, Eric Fong, Cadi Froehlich, Genetic Moo, Vaughan Grylls, Susan Haire, Aude Hérail Jäger, Judith Jones, Jockel Liess, Amanda Loomes, Mocksim, Darren Nisbett, Sumi Perera, Victoria Rance, David Redfern, Tommy Seaward, Almuth Tebbenhoff, Paul Tecklenberg, David Theobald, Tisna Westerhof, Erika Winstone, Carol Wyss

Friends: Jonathan Armour, Chirag Jindal, Ann Grim
Art in FLUX: Maria Almena, Oliver Gingrich, Aphra Shemza
CAS: Paul Brown, Sean Clark, Ernest Edmonds, Andy Lomas

PLUS showreels from CASArt in FLUX and The Lumen Prize

Aphra Shemza -Totem
In the Dark Bad Choreography Stephen Carley

SHOWREELS:

Showreel : Computer Arts Society
Paul Brown – Dragon
Andy Lomas – Plant Forms
Sean Clark – Circles
Stephen Bell – The Gathering
Ernest Edmonds – Shaping Form Sussex

Showreel : Art in FLUX
Heather Barnett – The Physarum Experiments
Karel Bata – Platform 6
Kristina Pulejkova – Red
Kristina Pulejkova – The Lizard Gaze
Tivon Rice – Environment Built for Absence
Zarah Hussain – The Beauty of Abstraction

Showreel : LUMEN Prize
Operation Jane Walk – Leonhard Müllner / Austria
Universal Tongue – Anouk Kruithof / Belgium
Desire Line – Ruini Shi / UK
Angels (Tribute to Giordono) – Patxi Araujo / Spain
Drawing Operations – Sougwen Chung / USA (Still Image Award)
Melting Memories – Refik Anadol – USA /Instanbul (Gold Award)
Love Birds, Night Birds, Devil-Birds – Cassie McQuater / USA (Moving Image Award)